Od ponad roku społeczność Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu codziennie walczy z koronawirusem. 
Dzięki wspólnemu wysiłkowi są w stanie sprawić, że kolejny pacjent będzie mógł złapać oddech, że młoda matka przytuli swoje dziecko, a dziadek zobaczy wnuki.
Gdy przegrywają walkę o życie, razem z rodziną pacjenta przeżywają smutek i żal.
Choć czasem jest trudno, codziennie przychodzą do pracy, bo czują, że to nie tylko zawód, ale i ich życiowe powołanie.
Jak wygląda walka o życie i zdrowie chorych? Jakie emocje temu towarzyszą?
Czy boją się koronawirusa? Czy ważne dla nich były oklaski wiosną 2020 roku
oraz czy rani ich hejt “wylewany” w mediach społecznościowych? 
Jak wygląda praca w szpitalu covidowym? Zapraszamy do posłuchania opowieści Tych, którzy z dumą, choć czasem również zmęczeniem i bólem, mówią o sobie: 
My z covidowego.

Film zapowiadający projekt. Realizacja Radosław Dimitrow

Pomysł utrwalenia opowieści o pracy w warunkach zamknięcia szpitala zrodził się wraz z pierwszą falą pandemii. Realizacja rozpoczęła się w drugiej fali i trwa do dziś – prawdopodobnie w trzeciej fali pandemii wirusa SARS-CoV-2 . 
Agnieszka Pospiszyl – dziennikarka radiowa i reportażystka oraz Adam Liszka – fotograf, doszli do tego samego wniosku: to jest czas i miejsce, żeby pokazać co się dzieje za murami zamkniętego dla świata szpitala, do którego trafiają pacjenci zarażeni koronawirusem. 
Pomysł powstał w już w marcu 2020 roku, dużo czasu zajęło przygotowanie i zebranie potrzebnych informacji. Natomiast sama realizacja tego NIEKOMERCYJNEGO projektu rozpoczęła się po drugiej fali pandemii. Kiedy się skończy – sami tego nie wiemy.
Tak długo, jak pracownicy szpitala będą chcieli dzielić się z nami i z Państwem swoimi opowieściami, tak długo będziemy je zbierać i tu pokazywać.

SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu
fot. Błażej Duk, Adam Liszka

Back to Top