Od marca 2020 roku społeczność Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu codziennie walczy z koronawirusem. 
Dzięki wspólnemu wysiłkowi są w stanie sprawić, że kolejny pacjent będzie mógł złapać oddech, że młoda matka przytuli swoje dziecko, a dziadek zobaczy wnuki.
Gdy przegrywają walkę o życie, razem z rodziną pacjenta przeżywają smutek i żal.
Choć czasem jest trudno, codziennie przychodzą do pracy, bo czują, że to nie tylko zawód, ale i ich życiowe powołanie.
Jak wygląda walka o życie i zdrowie chorych? Jakie emocje temu towarzyszą?
Czy boją się koronawirusa? Czy ważne dla nich były oklaski wiosną 2020 roku
oraz czy rani ich hejt “wylewany” w mediach społecznościowych? 
Jak wygląda praca w szpitalu covidowym? Zapraszamy do posłuchania opowieści Tych, którzy z dumą, choć czasem również zmęczeniem i bólem, mówią o sobie: 
My z covidowego.

Film zapowiadający projekt. Realizacja Radosław Dimitrow

Agnieszka Pospiszyl – dziennikarka radiowa i reportażystka oraz Adam Liszka – fotograf, doszli do tego samego wniosku: to jest czas i miejsce, żeby pokazać co się dzieje za murami zamkniętego dla świata szpitala, do którego trafiają pacjenci zarażeni koronawirusem. 
Pomysł utrwalenia opowieści o pracy w warunkach zamknięcia szpitala zrodził się wraz z pierwszą falą pandemii. Realizacja rozpoczęła się w drugiej fali i trwała do końca trzeciej fali pandemii wirusa SARS-CoV-2.
Realizacja tego NIEKOMERCYJNEGO projektu kilkukrotnie była przerywana zmieniającymi się rozporządzeniami sanitarnymi i wprowadzaniem nowych obostrzeń. W tym czasie w udało się przeprowadzić 39 wywiadów i sesji portretowych, organizowanych w „polowym” studiu nagraniowo-fotograficznym, każdorazowo budowanym w nieużywanej w czasie pandemii sali konferencyjnej szpitala. Efekt naszej pracy prezentowany jest na niniejszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. 
Pomiędzy 15 marca a 6 października 2021 stronę www odwiedziło 6,4 tys. osób generując ok. 50 tys. wyświetleń. Ponad 16,5 tys. wyświetleń strony odnotowaliśmy na FB i Instagramie. Wielokrotnie otrzymywaliśmy wyrazy zainteresowania i pozytywnego “oddźwięku” projektu zarówno w środowisku medycznym jak i w dialogu społecznym. 
O projekcie szeroko informowały media regionalne oraz krajowe (TVP, Polskie Radio, Polsat, WP.pl, Radio 357, TVN, Gość Niedzielny, Onet) – bez względu na orientację polityczną i linię redakcyjną.
Dzięki wsparciu finansowemu Opolskiej Izby Lekarskiej powstała wystawa,
na której prezentowane są postaci i opowieści naszych rozmówców.
Wernisaż wystawy odbył się 4 października 2021. 
Projekt był prezentowany na różnych konkursach krajowych i międzynarodowych – Grand PiK, Festiwal Wrażliwy (wyróżnienie), Opolska Marka (wygrana),
Człowiek w Zagrożeniu, Prix Europa, konkurs PODCAST ROKU (III nagroda).

SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu
fot. Błażej Duk, Adam Liszka

Back to Top